Skovhaven - den spiselige, flerårige have til gavn for både natur og mave.

- Date
- Tid
- 11:00 - 12:30
- Pris
-
Billet: Gratis
- Sted
- Rumlig
- Bibliotek
- Billund Bibliotek
- I samarbejde med
- Billund Grønne Nabofællesskaber
- Adresse
-
Hans Jensensvej 6
7190 Billund
Danmark
På oplægget fortæller Karoline om spiselige stauder og deres ernæring, samt etableringsteknikker og gode råd til havens vedligeholdelse.
Karoline arbejder til daglig med at forene biodiversitet, klimavenlige fødevarer og sund kost. Hendes have består bl.a. af en skovhave med mere end 150 forskellige spiselige flerårige planter, taghave og gravefri dyrkningsbede.
Karoline driver sammen med sin mand skovlandbruget Myrrhis med grøntsagsproduktion, flerårige grøntsager, planteskole og integreret dyrehold. Karoline er medforfatter til bøgerne "Permakulturhaven" og "Mad med Flerårige Grøntsager”.
Efter oplægget vil der være plantebyttemarked, derfor opfordrer vi jer alle til at medbringe frø & stauder, som I gerne vil bytte til nye.
Denne dag organiseres af Billund Grønne Nabofællesskaber - find os på Facebook, hvis du ikke allerede er medlem.