Min mor - Dommeren
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
-
Billet: 25 DKK
- Sted
-
Magion Biblioteket
Tinghusgade 15, st. 1,
7200 Grindsted
Historien om en mønsterbryder
Oplev en inspirerende og personlig fortælling om mod, ambitioner og rå viljestyrke, når forfatter Louise Kjær gæster os med historien om sin mor, Anne Kjær – en af Danmarks allerførste kvindelige dommere.
Som 17-årig flyttede Anne ind på Regensen under 2. verdenskrig for at læse jura, fyldt med drømme for fremtiden. Men efter krigen blev hun ramt af polio og fik en permanent lammelse i benet. Modgangen bremsede hende dog ikke. Anne var en slider; hun brød mønstre i et mandsdomineret retsvæsen og skabte en succesfuld karriere, alt imens hun navigerede i et stormfuldt familieliv med tre børn.
Et inspirerende foredrag om en usædvanlig kvinde, der banede vejen for andre.
Louise Kjær har skrevet den biografiske roman ”Min mor dommeren”, som foredraget taget udgangspunkt i. Romanen er hendes debut som forfatter.